Pawilon handlowy to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się jako kiosk, sezonowy sklep, czy też oddział znanej firmy. Z pewnością wiele osób zastanawia się, które przepisy prawa stosowane są odnośnie pawilonów handlowych. Oczywiście na rynku dostępne są różne modele, w przypadku których będą miały zastosowanie inne przepisy. Warto się z nimi zapoznać tuż przed zakupem naszego pawilonu handlowego. 

Pawilon handlowy trwale związany z gruntem

Pawilon handlowy, który jest w sposób trwały powiązany z gruntem i nie będzie w kolejnych latach ulegał przenoszeniu, konieczne jest zastosowanie się do kilku obowiązujących przepisów prawa. W sytuacji, gdy w początkowej fazie zdecydowaliśmy się na wykonanie tymczasowej budowli, a następnie zmieniliśmy zdanie, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Składając taki wniosek, musimy również zaopatrzyć się w odpowiedni projekt budowlany, wyznaczonego kierownika budowy oraz osobę odpowiedzialną na wykonanie i odbiór naszego przyszłego pawilonu handlowego. Nie możemy zapominać również o dopełnieniu takich formalności jak te związane z kanalizacją, elektryką oraz telekomunikacją. To nie jest prosta sprawa, ponieważ pozwolenie na budowę może zostać wydane dopiero po pół roku.

Przenośny pawilon handlowy

W sytuacji, gdy nasz pawilon handlowy nie jest stale powiązany z gruntem, nie są stosowane odnośnie do niego przepisy prawa budowlanego. Stawianie tego typu budowli wiąże się również ze zwolnieniem z opłacania podatku od nieruchomości. Mimo to sprawa przenośnego pawilonu handlowego nie należy do najprostszych. W przepisach prawa istnieje zapis, który mówi o tym, że od momentu postawienia mamy 180 dni do jego przeniesienia w inne miejsce. Dla wielu osób to dość kłopotliwa sytuacja.

Przed zakupem wybranego pawilonu handlowego konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa. Istnieją modele, które podlegają przepisom prawa budowlanego oraz koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *