Pawilon handlowy to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się jako kiosk, sezonowy sklep, czy też oddział znanej firmy. Z pewnością wiele osób zastanawia się, które przepisy prawa stosowane są odnośnie pawilonów handlowych. Oczywiście na rynku dostępne są różne modele, w przypadku których będą miały zastosowanie inne przepisy. Warto się z nimi zapoznać tuż przed zakupem naszego pawilonu handlowego. 

Pawilon handlowy trwale związany z gruntem

Pawilon handlowy, który jest w sposób trwały powiązany z gruntem i nie będzie w kolejnych latach ulegał przenoszeniu, konieczne jest zastosowanie się do kilku obowiązujących przepisów prawa. W sytuacji, gdy w początkowej fazie zdecydowaliśmy się na wykonanie tymczasowej budowli, a następnie zmieniliśmy zdanie, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Składając taki wniosek, musimy również zaopatrzyć się w odpowiedni projekt budowlany, wyznaczonego kierownika budowy oraz osobę odpowiedzialną na wykonanie i odbiór naszego przyszłego pawilonu handlowego. Nie możemy zapominać również o dopełnieniu takich formalności jak te związane z kanalizacją, elektryką oraz telekomunikacją. To nie jest prosta sprawa, ponieważ pozwolenie na budowę może zostać wydane dopiero po pół roku.

Przenośny pawilon handlowy

W sytuacji, gdy nasz pawilon handlowy nie jest stale powiązany z gruntem, nie są stosowane odnośnie do niego przepisy prawa budowlanego. Stawianie tego typu budowli wiąże się również ze zwolnieniem z opłacania podatku od nieruchomości. Mimo to sprawa przenośnego pawilonu handlowego nie należy do najprostszych. W przepisach prawa istnieje zapis, który mówi o tym, że od momentu postawienia mamy 180 dni do jego przeniesienia w inne miejsce. Dla wielu osób to dość kłopotliwa sytuacja.

Przed zakupem wybranego pawilonu handlowego konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa. Istnieją modele, które podlegają przepisom prawa budowlanego oraz koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *